Artiklid

MEMMEDE TANTSUPIDU ASERIS

Ütle meri, mu meri…
Sellise pealkirjaga memmede tantsupidu tõi 22. mail Aserisse 230 Virumaa tantsijat. See arv ületas planeeritu kahekordselt ja tekitas organiseerijatele omajagu  peavalu.
 Pidu sai aga vägev. Tantsijaid oli Narvast Kadrinani. Pärast väikest sissejuhatust ja vallavanema tervitust sai iga seltskond  võimaluse laval esineda ja kuigi rühmi oli 18 , sujus kõik ladusalt. Tantsiti eesti, vene ja tundmatute maade tantse. Oli mitmesuguseid rahvarõivaid ja muid väga stiilseid esinemisvorme väärikate daamide seljas. Narvast ja Kadrinast oli tuldud segarühmadega ja nii saime ka tantsivaid mehi imetleda. Iga osaline sai mälestuseks rinda väikese savist kala.
Peo järgmine punkt oli suvise memmede tantsupeo koondproov rahvamaja ees Urve Kilgi juhtimisel. Tuul lehvitas küll tanupaelu ja seelikusabasid, aga proov sai aus.
Tantsuproovi lõppedes olid kapsasupipajad välja toodud ja lasti supil hea maitsta. Edasi suundusid tantsijad rahvamajja, kus ootasid ees kohvilauad ja seltskondlik osa. Aseri Eideratas oli seekord kehastanud meremeesteks ning tegid rahvale püramiide ja muid nalju.
Iga laudkond sai paberid küsimustega, mis eeldasid muinasjuttude ja rahvusvaheliste  naiste äratundmist. Samal ajal mängis meie kapell ja tantsupõrand täitus kohe entusiastlike paaridega.
Kes ei tahtnud tantsida või nuputada, võis prosside valmistamise töötoas oma fantaasia ja võimed proovile panna. Huvilisi jätkus viimaste minutiteni.
Neli tundi möödusid linnulennul ja lõpetuseks jagati kõigile külalisrühmadele  toredad rahvamaja naiste näputööna valminud puust tänukirjad, igaühe küljes rippumas imeilus  ahvenasuurune savist kala. Nii räimed kui ahvenad meisterdas meile kunstiõpetaja Kristel Allikmäe.
Kuigi sellise rahvahulga organiseerimine ja teenindamine oli paras väljakutse, saime hakkama.
Lõpuks veel  mõned arvud: Ära söödi 160 liitrit suppi, 680 kapsapirukat, 9m² rabarberikooki  ja  joodi 3 ämbrit kohvi.
Külalised lahkusid meilt kiidusõnade ja hea tujuga.
 
 

 

Mats von Kartoffel Aseri Rahvamajas


17.mail sai meie näitering maha oma neljanda suurema etendusega. Kõik neli on olnud väga erinevad ja seekordne esitas meile jälle uusi väljakutseid. Oleme lahanud eestlase olemust lähimineviku olmekomöödias, lustinud ajatus jõuluetenduses, seigelnud noorusaastate õitsvas Aseris ja nüüd siis Põhjasõja- järgses Eestis preilide, prouade, härrade ja talupoegadena. Näidendi autor Dajan Ahmet oli oma tegelased kirjutanud Ungru mõisa, aga meie etenduses toimus kõik siinsamas Kalvis.
Seekord oli meil niisugune privileeg, et Harrastusteatrite Liidu mentorprogrammi kaudu abistas meid Tiina Mälberg Rakvere teatrist. Tänu Tiinale tegutsesime intensiivsemalt ja pingutasime rohkem kui muidu. Peale liikumise ja karakterite loomise õppisime ka neid elementaarseid reegleid, kuidas proovis käituda (tule õigeks ajaks, hoia vaikust, lülita telefon välja jne).
Eraldi tuleb rääkida kostüümidest ja rekvisiitidest. Galina tegi põhjaliku uurimuse, mida ja kuidas kanda ja uhked tualetid laenasime Kukruse mõisast, Sillamäe noortekeskusest ning Rakvere teatrist. Lisaks üht-teist kaltsukast, kooli varudest ja kodudest. Galinal oli igaks prooviks valminud uusi tualette ja detaile, mida kuhugi juurde õmmelda või liimida.
Helikujundusega pingutasid Heino ja Koit. Rekvisiitide valmistamises ja hankimises oli ületamatu Mihkel. Lõpuks oli meil valida plastmassist, puidust ja metallist mõõkade vahel.
Mida lähemale esietendusele, seda tihedamad ning pikemad olid proovid ja loomulikult kannatasid meie perekonnad. Tulemus oli aga vaeva väärt ja publik tundus rahul olevat.
Täname kõiki vaatajaid sooja aplausi, heade soovide ja lillesülemite eest!

Pildid

 

Jõuluaeg on alanud !


Meie  rahvas on vist tänavu eriliselt tubli olnud, sest mitte kunagi varem pole siin jõuluaeg nii suurejooneliselt alanud. Esimest korda Aseri ajaloos saime võõrustada korraga tervet jõuluvanade väge, kes tulid Ida-Virumaale oma konverentsi pidama ja esimese peatuse meile juures tegid.
See vaatepilt, kui punastes kuubedes Jõuluvanad ja Ded-Morozid - mõni Jõulumemm ja põder Rudolf ka sekka - sõidukitest välja hakkasid pudenema, pani nii väikeste kui suurte südamed kõvemini põksuma. Jõuluvanade postkontor töötas täie hooga ja lapsed said oma soovikirjad ära anda. Kõik soovijad said Jõuluvanaga juttu vesta ja koos pilti teha. Ja mis tore oli veel koos tantsu lüüa!
Rahvamajas aga ootasid külalisi lauad, kus igaüks sai savist piparkooke või muud meelepärast voolida. Savipealinnas tuleb ju käed saviseks teha!
Jõuluvanade auks oli temaatiliselt uhkeks kaunistatud mitu sõidukit. Suurim neist Wienerbergeri kopp, väikseim Reimo Peetso kart, mis ka väärilise preemiaga kogu perele ära märgitud sai.
Tundus, et Jõuluvanadele meie juures meeldis. Tahaks nendega juba uuesti kohtuda!
Kui rahvamaja põrandad savist puhtaks sai küüritud, hakkasime fuajeed uue ürituse tarvis korda seadma. Samal õhtul kutsusime kaaskodanikke üritusele nimega Me armastame Aserit.
Spikerdasime ülesehituse muidugi  populaarse TV3 saate pealt maha aga kõik küsimused ja ülesanded puudutasid ikka meie kodukohta. Et mitte ise oma saba kergitada,  tsiteerin nö vaataja kirja:
Väga tublid olete! Õhtu oli tore. Viktoriini ülesanded olid detailselt läbi mõeldud ja elegantselt teostatud. Mäng kulges tempokalt ja meeleolukalt.
See oli meie esimene katsetus aga loodan, et saame veel uusi võimalusi ja siis läheb juba paremini.
Pühapäeval, 29. novembril süütasime advendiküünlad meie ühisel kuusepuul rahvamaja juures. Ehkki algselt kuuldus nurinat, miks tsentrisse kuuske ei toodud, tundub tänavune variant siiski mitmes mõttes positiivne. Esiteks juba see, et loodushoiu seisukohalt on kahju igal aastal suur ilus puu ohvriks tuua. Teiseks läheks kogu aeg raskemaks leida nii kõrget kuuske, mis meie võimsate elupuude tagant välja paistaks. Rahvamaja juures on lihtsamini ja kvaliteetsemalt  lahendatud ka helivõimenduse probleem. Esinejad mahuvad vabalt esinema ja vaatajad vaatama. Tuledes kuusk paistab nüüd kaugele ja kutsub õhtuseid jalutajaid end imetlema. Tsentris säravad aga meie eakad ning väärikad elupuud ja meenutavad möödunud aegu.
Esimene advent oli rahvarohke ja tantsu täis. Aitäh lasteaia- ja koolilastele koos nende õpetajatega!
Jõuluajal on rahvamajas üritusi palju! Jälgige reklaami ja tulge külla!

Aseri rahvamaja juhataja
Galina Simoniš
 
 

 

Muinastuli põles ka Aseri muulil


Meie esivanemad on Läänemere ääres elanud juba mitu tuhat aastat, tihti süütasid nad lõkked, et anda märku oma naabritele ja meresõitjatele. Muistsete lõkete meenutamiseks kogunevad kümned tuhanded inimesed igal aastal lõkete süütamiseks mere äärde.
Nagu igal aastal, valmistusime ka tänavu augusti viimase laupäeva päikeseloojangul muinaslõket süütama. Juhtus nii, et lõkkemeistrid said koguni kaks korda oma tööd teha, sest reedel kohaletoodud materjal oli laupäeva hommikuks juba ära põletatud. Hakkasime siis uuesti otsast peale ja õhtul põles meie lõke rõõmsalt ning kaua. Huvilisi juhatas muulile põlevate küünalde rida.  Imeline täiskuu ja merelaulud aitasid luua  meeleolu, naabrite lõkked vilkusid meile rõõmsalt vastu ja tuligi õige tunne sisse. See meri on meile tähtis, me hoiame ja armastame teda, tuleme siia nii suvel kui talvel ja alati saame midagi hingekosutavat vastu.

 

Rahvamaja kevadistest tegemistest


Emadepäeval valisime järjekordset minimissi. Üksteist vaprat tüdrukut olid koos emade ja õpetajatega tugevat eeltööd teinud ja kogu üritus sujus kui õlitatult. Kaunid tualetid, soengud, särtsakad tantsunumbrid, meisterlikult esitatud luuletused ja laulud – kõik kokku nauditav pärastlõuna kohaletulnud kaasaelajatele.

Lasteaiaealiste hulgas jagunesi tiitlid järgmiselt:
Minimiss Aseri 2015 Sofia Gontšarenko, I Printsess Gerli Kodu, II Printsess Jekaterina Gubanova, Kevadprintsess Valerie Lonski, Printsess Graatsia Neleli-Lisbet Timmer, Printsess Õrnus Karalina Jefimova.

Kooliealiste tulemused:
Minimiss Aseri 2015 Alisa Käär, I Printsess Arina Kuznetsova, II Printsess Marina Kuznetsova, Soenguprintsess Kamila Ivanova, Printsess Talent Anfisa Kirina.
Publiku lemmikuks hääletati Kamila Ivanova.

Ürituse mootoriks oli seekord Viktoria Abdussaljamova, kes nii lapsed kui emad laval liikuma pani ja õhtujuhid välja õpetas. Tänu missivõistlusele täienes rahvamaja tantsurühm mitme uue liikme võrra.

Vallapäevad algasid traditsioonikohaselt Aseri orkestri kontserdiga, solistiks võrratu Tanja Mihhailova. Järgmisel hommikul äratusmängud, kalapüük ja spordiprogramm nagu ikka ja alati. Staadionil sai ka roopille valmistada, näomaalinguid teha ja batuudil hüpata. Kahjuks ei jätkunud meile tänavu istikumüüjaid, selle asemel pakuti müügiks värskeid aedvilju.

Vallapäevad lõppesid ühise rongkäigu ja kontserdiga rahvamaja juures, millele järgnes meeleolukas öödisko. Ilm toetas meie vallapäevi täielikult ja kes kohale tuli, ei pidanud kahetsema.

Järgmised vallapäevad kannavad uhket numbrit 20 ja siis püüame elustada unustatud traditsioone ning pakkuda ka midagi uut ning huvitavat.

Selle jaheda kevade lõpetas jaaniõhtu. Kui mujal Eestimaal kallas vihma, siis meie pidu kastis vaid paar tillukest sabinat, mis kedagi ei seganud. Aseri jaanitulele saabus ka Ida-Viru maavanem Andres Noormets, kes tõi kaasa kaugeid külalisi Moldaaviast. Koos kuulasime kapellimängu, süütasime uhke ja kõrge jaanilõkke ning hakkasidki pihta rahvalikud mängud.

Esimene võistlus oli saunaviha tegemine. Sellest võtsid ka külalised osa aga kohalikud olid siiski kiiremad ja osavamad. Lapsed mängisid oma mänge, samal ajal elas rahvas kaasa bussivedamise võistlusele. Jõudu ja osavust mõõdeti õhtu jooksul korduvalt ja lõbu oli nii tegijatel kui kaasaelajatel. Tantsuks mängis mõnusat retromuusikat Duo Catarsis ja tants käis hommikutundideni.

Rahvamaja uksed on ka suvel avatud, külalisi ootab ajalootuba.

25. juulil kohtume rannapeol, august lõpul süütame muinaslõkked ja oktoobrikuus algab meie majas uus hooaeg.

Kaunist suve kõigile!


Galina Simoniš
Aseri Rahvamaja juhataja

 

Rahvamaja tegemised vastlapäevast naistepäevani


Tänavustest vastlatest rääkides tuleb kõigepealt tänada taevataati, sest sel pühapäevahommikul tervitas meid valge maa ja sinises taevas särav päike. Sissejuhatuseks lõi vastlameeleolu Hõbehalli ja näiteringi koondansambel noorusaegadest tuttava lauluga Täna liugu laseme.... Algul oli rahvast vähevõitu aga vaikselt tuli suuri ja väikesi vastlapeolisi juurde. Kui Russkaja Duša laulu lahti lasi ning rahvast mängima kutsus, saime teha juba suure ringi ja kaasaelajate innustuse saatel läks mänguks lahti. Vabaajakeskuse rahva eestvedamisel jätkus lõbusaid ja sportlikke võistlusi kauemaks.

Rahvamaja fuajees aga ootasid teater Tuuleveski näitlejad, kes kostitasid aserlasi improviseeritud lustliku vastlakavaga ja lauludega, mis pärit Rakvere Teatriga koostöös sündinud etendustest. Pärast näitlejaid sai sõna sotsiaaldemokraatide esinumber Ida-Virumaal Jevgeni Ossinovski.

Vastlapeo lõpetas rahvamaja naiste keedetud traditsiooniline hernesupp ja kõige krooniks said vastupandamatud vastlakuklid.

20. veebruari õhtul iseseisvuspäeva peole saabunud rahva võttis pillimänguga vastu Aseri Kapell. Saaliuksel tervitasid kõiki vallavanem A. Seppern ja volikogu esimees K. Kentem. Laval võttis kohad sisse Aseri Orkester, lauldi hümni ja vallavanem pidas kõne. Jagati tunnustusi tublidele kodanikele ja siis mängis orkester meile valiku kodu- ja välismaiseid muusikapalu oma rikkalikust repertuaarist. Fuajees ootas pidulisi väike vein, tordilaud ja kohv.

7. märtsil pidas oma 35. sünnipäeva ansambel Neda. Nagu juhendaja Juta Tiitso ütles, on see ansambel tema elutöö. Sünnipäevakontserdile oli kogunenud hulgaliselt rahvast ja kindlasti ei pidanud keegi tulekut kahetsema, sest laulud ja lauljad olid suurepärased. Esimeses osas esitati kuuekümnendate lugusid ja publik laulis rõõmsalt kaasa. Siis aga tõusid esireast pidulikes mustades ülikondades Rakvere mehed, kunagise sõpruskoori lauljad, kes esitasid meie rõõmuks oma laule. Neda naised jätkasid uuemate lugudega ja laule jätkus kauemaks.

Siis kõned, õnnitlused, lilled ja muu sinna juurde kuuluv. Soolaseid ja magusaid torte süües, veini juues ja tantsu lüües kestis õhtu veel kaua. Loodame, et Neda laulab meile ikka veel ja veel!

Aprillikuu plaanidest niipalju, et 17. kuupäeval mängime näiteringiga veelkord Direktorit. Et kõik soovijad, kel polnud võimalik esietendusele tulla, saaks viga parandada.

Kena kevadet kõigile ja ärge unustage, et rahvamaja on ikka avatud!


ASERI RAHVAMAJA JUHATAJA
Galina Simoniš

 

top